• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

Temat: Robimy porządki. Zestaw komputerowy

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

1. Umiejętność obsługi komputera:

b) uczeń poprawnie nazywa główne elementy zestawu komputerowego.

Zajęcia techniczne:

1. Znajomość środowiska technicznego na tyle, że:

b) uczeń rozpoznaje rodzaje maszyn i urządzeń: transportowych (samochody, statki, samoloty), wytwórczych (narzędzia, przyrządy), informatycznych (komputer, laptop, telefon komórkowy); orientuje się w rodzajach budowli (budynki mieszkalne, biurowe, przemysłowe, mosty, tunele, wieże) i urządzeń elektrycznych (latarka, prądnica rowerowa),

2. Realizowanie „drogi” powstawania przedmiotów od pomysłu do wytworu:

a) uczeń przedstawia pomysły rozwiązań technicznych: planuje kolejne czynności, dobiera odpowiednie materiały (papier, drewno, metal, tworzywo sztuczne, materiały włókiennicze) oraz narzędzia,

3. Dbanie o bezpieczeństwo własne i innych:

a) uczeń utrzymuje ład i porządek w miejscu pracy.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń potrafi:

● Poprawnie nazywać główne elementy zestawu komputerowego

● Rozpoznać urządzenia informatyczne, takie jak: komputer, laptop

● Zbudować kompozycję przestrzenną z dostępnych przedmiotów

● Planować kolejne czynności w zadaniach technicznych

● Dobierać odpowiednie materiały i narzędzia

● Współpracować w zespole

● Utrzymać porządek wokół siebie

Nabywane umiejętności:

Uczeń nabywa następujące umiejętności:

● Korzystanie z urządzeń informatycznych

● Planowanie pracy

● Posługiwanie się odpowiednimi narzędziami

● Współpraca w zespole

● Staranne wykonywanie zadań

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

(2)

2

● Umiejętność uczenia się

● Inicjatywność i przedsiębiorczość

Środki dydaktyczne:

● Komputer z rzutnikiem

● Ilustracja interaktywna: „Z czego składa się komputer?”

● Karta pracy: „Zestaw komputerowy”

● Kartony o różnych wielkościach

● Kolorowy papier

● Klej

● Nożyczki

● Kredki

● Kawałki sznurka

● Taśma klejąca

Metody nauczania:

● Eksponujące: pokaz

● Oparte na działalności praktycznej uczniów – zajęcia praktyczne

● Programowane: z użyciem komputera

Formy pracy:

● Grupowa zróżnicowana

● Zbiorowa jednolita

● Indywidualna jednolita

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Należy przygotować kartony, pudełka przypominające wielkością i kształtem elementy zestawu komputerowego – jako klawiaturę można wykorzystać np. opakowanie od jajek.

Etap wstępny

Nauczyciel wita dzieci i ustawia na stoliku opakowania kartonowe o różnych wielkościach (symbolizujące komputer, monitor, klawiaturę i mysz). Oznajmia dzieciom, że będą dziś budować zestaw komputerowy.

Na wstępie wyświetla ilustrację interaktywną pt. „Z czego składa się komputer?” i nazywa poszczególne elementy zestawu komputerowego (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz).

Etap realizacji

Nauczyciel pyta dzieci, który karton przypomina im wielkością komputer, monitor, klawiaturę i mysz. Dzieli uczniów na zespoły, które będą się zajmowały poszczególnymi elementami zestawu.

Jeśli klasa jest liczna, można budować dwa zestawy albo komputer stacjonarny i laptop.

Nauczyciel powinien zadbać, aby każde dziecko miało zajęcie.

(3)

3

Dzieci używają kolorowego papieru i kredek. Oklejają kartony i ozdabiają je rysunkami.

Dorysowują np. klawisze, gniazda na różne wtyczki itp. Doklejają sznurki symbolizujące kable (do klawiatury, myszki i zasilania).

Po zakończeniu pracy uczniowie „montują zestaw” na biurku nauczycielskim i porządkują swoje miejsca pracy. Nauczyciel sprawdza, czy dzieci dokładne posprzątały, i inicjuje rozmowę o utrzymywaniu porządku.

Etap końcowy

Dzieci otrzymują do pokolorowania kartę pracy pt. „Zestaw komputerowy”.

Dodatkowo:

Wykorzystując proponowany zasób, nauczyciel może zaobserwować, czy uczeń:

- potrafi współpracować z innymi;

- potrafi przestrzegać ustalonych reguł;

- potrafi utrzymywać ład i porządek w miejscu pracy;

- rozumie, że jest współodpowiedzialny za zadanie wykonywane zespołowo;

- starannie wykonuje zadanie;

- posługuje się odpowiednimi narzędziami;

- potrafi dobrać odpowiedni materiał do zadania;

- rozpoznaje urządzenia informatyczne: komputer, laptop.

Słowa kluczowe:

komputer, laptop, klawiatura, myszka, zestaw komputerowy

Cytaty

Powiązane dokumenty

Oczywiście jest to kompletnie wymyślona historia (mówi: „Jestem reporterem lokalnej gazety i chcę przeprowadzić z Wami wywiad...”, „Jestem policjantem i prowadzę

Obrazki należy zeskanować lub sfotografować aparatem cyfrowym i zapisać jako pliki graficzne oznaczone imieniem i nazwiskiem autora, w katalogu sieciowym dostępnym dla

a) uczeń podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i

W kolejnej części uczniowie uruchamiają ćwiczenie „Tworzymy zaproszenie” i samodzielnie wykonują kompozycje graficzne na okładki zaproszeń.. Dzieci porównują swoje

● Kartoniki z zapisanymi informacjami na temat szkodliwości soli, cukru, białej mąki..

Podsumowując zajęcia nauczyciel przypomina, że najbardziej szkodliwe dla zdrowia jest długie przesiadywanie przy komputerze, nawet jeśli ma się przy nim

Następnie wyjaśnia, że słońce jest bardzo potrzebne dzieciom, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych wytwarzana jest w organizmie ważna witamina D.. Z pomocą

Pyta dzieci, jaki kształt ma kropla wody, a jaki gwiazdki śniegowe oraz z jakimi określeniami kojarzą się przedstawione formy i w jakiej porze roku spotykamy