1
Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, informatyka
Temat: Formularze i raporty
Treści kształcenia:
4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:
6) tworzy bazę danych, posługuje się formularzami, porządkuje dane, wyszukuje informacje, stosując filtrowanie.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Rozumie pojęcie formularzy i raportów w bazie danych
● Zna zastosowanie formularzy w bazach danych
● Rozumie konieczność ograniczania praw dostępu do rekordów bazy danych
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi odróżnić formularz od raportu bazy danych
● Potrafi stworzyć formularz bazy danych przy pomocy przybornika i innych
● wspomagających pasków narzędzi
● Potrafi modyfikować formularz w bazie danych
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje społeczne i obywatelskie
Środki dydaktyczne:
● Film (samouczek): „Formularze bazy danych”
● Prezentacja: „Formularz i raporty bazy danych”
● Komputery podłączone do Internetu
● Zestaw ćwiczeń do samodzielnej realizacji przez uczniów
● Rzutnik
● Tablica
Metody nauczania:
● Eksponujące: film
● Podające: opis
● Problemowe: rozmowa kierowana
● Praktyczne: ćwiczenia
2
Formy pracy:
● Zbiorowa
● Indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel pyta uczniów, czy poznane dotychczas metody wyszukiwania i przeglądania danych w bazie danych (praca bezpośrednio na tabelach) są, zdaniem uczniów, wygodne dla osób, które mają później obsługiwać bazę danych. Uczniowie odpowiadają, nauczyciel komentuje odpowiedzi uczniów. Tłumaczy, że nie zawsze osoba pracująca z bazą danych powinna mieć wgląd we wszystkie dane, jak również często nie powinna mieć prawa modyfikowania danych, a jedynie ich przeglądanie. Prosi uczniów o podanie przykładów, w których modyfikacja danych powinna być ograniczona, a następnie komentuje odpowiedzi uczniów.
Etap realizacji
Nauczyciel tłumaczy uczniom, że popularne systemu bazodanowe, takie jak np. Access, oferują możliwość tworzenia formularzy okien, które przypominają typowe okna aplikacji, w których możemy wyświetlać tylko część pól tabel, a dodatkowo możemy ustawić, jakie operacje może wykonywać użytkownik korzystający z formularza. Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Formularze bazy danych”, na temat tworzenia formularzy. Podkreśla istotność estetyki i przejrzystości projektowanych formularzy, a następnie prosi uczniów, by powtórzyli operacje przedstawione w samouczku. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów.
Wskazuje każdemu uczniowi poprawki do wykonania, by formularz był bardziej estetyczny, a dane były prezentowane w sposób bardziej czytelny. Uczniowie modyfikują swoje formularze i pokazują nauczycielowi.
Nauczyciel wspomina jeszcze o innej możliwości przeglądania danych – o raportach.
Pokrótce tłumaczy różnicę między raportem a formularzem i informuje, że uczniowie będą tworzyć raporty na kolejnej lekcji.
Nauczyciel przedstawia zestaw ćwiczeń pt. „Formularz i raporty bazy danych”, a następnie przydziela po jednym zadaniu każdemu uczniowi. Uczniowie wykonują przydzielone im zadania. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i, w razie konieczności, pomaga.
Etap końcowy
Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy. Omawiają sposób pracy nad ich przygotowaniem oraz ewentualne popełnione błędy. Nauczyciel komentuje pracę uczniów.
Zadanie domowe:
Zastanów się, czy wygodniej jest Ci wprowadzać dane bezpośrednio do tabeli, czy też za pomocą odpowiednio przygotowanego formularza.
Słowa kluczowe:
baza danych, formularz, raport