1
Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, informatyka
Temat: Szablony
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:
9) projektuje i tworzy stronę internetową, posługując się stylami, szablonami i elementami programowania.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Rozumie zalety stosowania gotowych szablonów HTML
● Rozumie potrzebę odpowiedniego doboru szablonów
● Potrafi stosować szablony podczas tworzenia strony WWW
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi stosować szablony HTML
● Potrafi wybrać szablon HTML stosownie do potrzeb
● Kształci w sobie poczucie porządku
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje społeczne
Środki dydaktyczne:
● Film samouczek: „Szablony do tworzenia stron internetowych”
● Komputer podłączony do Internetu
● Ćwiczenie: „Szablony HTML” (do indywidualnego wykonania)
● Rzutnik
● Tablica
Metody nauczania:
● Eksponujące: film
● Problemowe: dyskusja
● Praktyczne: ćwiczenia, instruktaż
Formy pracy:
● Praca zbiorowa
● Praca indywidualna
2
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel zadaje pytanie, czy każda osoba musi samodzielnie wymyślać stronę internetową czy też istnieje możliwość skorzystania z gotowych wzorców. Uczniowie odpowiadają na pytanie, nauczyciel komentuje odpowiedzi. Dopytuje uczniów, czy ich zdaniem strona utworzona na bazie cudzego szablonu jest w jakimś stopniu gorsza lub mniej osobista od strony utworzonej całkowicie samodzielnie. Uczniowie wyrażają swoje opinie. Nauczyciel podkreśla, że zwłaszcza strony firmowe muszą wyglądać profesjonalnie i stąd warto przynajmniej dla takich stron dobierać odpowiedni szablon. Nauczyciel informuje, że istnieje możliwość odnalezienia w Internecie zupełnie darmowych szablonów, ale są i takie, za które trzeba zapłacić. Nauczyciel pyta, czy istnieje jakakolwiek zaleta korzystania z płatnych szablonów. Uczniowie odpowiadają, a nauczyciel komentuje odpowiedzi.
Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Szablony do tworzenia stron internetowych”, dotyczący tworzenia strony internetowej z zastosowaniem szablonu. Materiał ten jest wprowadzeniem do części ćwiczeniowej.
Następnie wyszukuje i wskazuje uczniom stronę internetową zawierającą darmowe szablony stron WWW. Wspólnie z uczniami ogląda kilka przykładów, przy każdym prosząc uczniów o ocenę estetyki. Pyta również, jaki typ strony mógłby, zdaniem uczniów, wykorzystywać przedstawiony szablon. Komentuje odpowiedzi uczniów.
Prosi, aby uczniowie pomogli mu wybrać szablon do strony przeznaczonej dla kilku podmiotów, np. firmy oferującej usługi programistyczne, przedszkola, sklepu spożywczego itp. Pokazuje kilka przykładów (wcześniej wyszukanych) szablonów, a następnie przeprowadza głosowanie jawne wśród uczniów, mające na celu dopasować szablon do przeznaczenia strony. Nauczyciel komentuje wyniki głosowania.
Uczniowie otwierają ćwiczenia pt. „Szablony HTML” i wspomagając się samouczkiem rozwiązują je.
Nauczyciel kontroluje proces pracy uczniów z plikami strony WWW i udziela im pomocy w przypadku problemów.
Etap końcowy
Nauczyciel zadaje pytania kontrolne uczniom:
1. Do czego służą szablony?
2. Wymień zalety stosowania szablonów przy tworzeniu własnej strony WWW.
Zadanie domowe:
Zastanów się, czy korzystanie z gotowych szablonów niesie za sobą jakieś ryzyko. Jeżeli tak, to jakie?
Słowa kluczowe:
szablony, strona WWW