1
Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, informatyka
Temat: Kadrowanie zdjęć – program Picasa
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:
3) opracowuje obrazy i filmy pochodzące z różnych źródeł, tworzy albumy zdjęć;
1) edytuje obrazy w grafice rastrowej i wektorowej, dostrzega i wykorzystuje różnice między tymi typami obrazów;
2) przekształca pliki graficzne, z uwzględnieniem wielkości plików i ewentualnej utraty jakości obrazów;
6. Wykorzystywanie komputera oraz programów edukacyjnych do poszerzania wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Uczeń:
1) wykorzystuje oprogramowanie dydaktyczne i technologie informacyjno-komunikacyjne w pracy twórczej oraz przy rozwiązywaniu zadań i problemów szkolnych;
7. Wykorzystywanie komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych do rozwijania zainteresowań, opisywanie zastosowań informatyki, ocena zagrożeń i ograniczeń, aspekty społeczne rozwoju i zastosowań informatyki. Uczeń:
3) zapoznaje się z możliwościami nowych urządzeń i programów związanych z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i potrzebami edukacyjnymi.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Zna podstawowe zasady kadrowania zdjęć
● Zna techniki eksponowania najważniejszych obiektów w kadrze
● Zna narzędzia pozwalające na wykadrowanie zdjęcia w procesie edycyjnym
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi wskazać tzw. „mocne punkty kadru”
● Potrafi wyjaśnić zasadę trójpodziału kadru, stosowania asymetrii oraz skośnych kadrów
● Potrafi ocenić kompozycję oraz skadrowanie zdjęcia
● Potrafi przeprowadzić proces kadrowania zdjęć w programie PICASA
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Porozumiewanie się w języku ojczystym
● Kompetencje społeczne i obywatelskie
2
Środki dydaktyczne:
● Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej
● Zainstalowany na komputerze program PICASA
● Aparat fotograficzny
● Rzutnik
● Prezentacja: „Kadrowanie zdjęć”
● Film samouczek: „Zmiana formatu zdjęć w programie Picasa 3”
Metody nauczania:
● Podające: opis
● Problemowe: dyskusja
● Programowane: z użyciem komputera
Formy pracy:
● Jednolita
● Indywidualna lub grupowa (w parach)
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Nauczyciel prosi uczniów, aby w domu wyszukali kilka przykładów zdjęć reportażowych o dowolnej tematyce. Przykładowe źródła poprawnie skadrowanych zdjęć to np.:
● Galerie konkursowe WorldPressPhoto: http://www.worldpressphoto.org/,
● Galerie magazynu National Geographic: http://photography.nationalgeographic.com/.
Może także zachęcić uczniów, aby sami wykonali kilka zdjęć reportażowych, które następnie zostaną wykorzystane podczas dyskusji i analizy.
Nauczyciel zapoznaje się z prezentacją pt. „Kadrowanie zdjęć”, aby poznać zastosowane tu techniki kadrowania i na etapie realizacji przeprowadzić dyskusję nad fotografiami z prezentacji.
Etap wstępny
Nauczyciel prosi uczniów o zaprezentowanie wyszukanych lub samodzielnie wykonanych fotografii oraz omówienie tematu każdego zdjęcia, jego nastroju, dynamiki, a także o wskazanie najważniejszego obiektu. Pyta uczniów, dlaczego wskazali właśnie ten element.
Po zakończeniu prezentacji zdjęć wyjaśnia pojęcie kadru oraz podkreśla jego znaczenie w fotografii.
Etap realizacji
Następnie nauczyciel wykorzystuje film (samouczek) pt. „Zmiana formatu zdjęć w programie Picasa 3”, aby przedstawić uczniom zasady poprawnego kadrowania zdjęć na etapie edycji fotografii w programie graficznym PICASA.
Po wyświetleniu i omówieniu filmu nauczyciel podkreśla znaczenie kadrowania zdjęć jako zabiegu określającego sposób odbioru zdjęć zgodnie z zamysłem fotografa oraz zwraca uwagę na konieczność kadrowania przede wszystkim podczas wykonywania zdjęcia.
3
Nauczyciel odtwarza prezentację „Kadrowanie zdjęć”, zawierającą różne przykłady kadrów z uwzględnieniem zasad: trójpodziału, mocne punkty kadru, nadawanie dynamiki zdjęciom poprzez wykorzystanie skośnych kadrów.
Rozpoczyna dyskusję, podczas której uczniowie oceniają prezentowane fotografie pod kątem poprawności skadrowania. Zwraca uwagę, że ocena poprawności oraz estetyki zdjęcia jest kwestią subiektywną, a dyskusja ma opierać się na podstawowych, wskazanych zasadach kadrowania.
Po przedyskutowaniu zawartości prezentacji nauczyciel informuje uczniów, że istnieje wiele bardzo dobrych fotografii, które swoją kompozycją odbiegają od formalnych zasad kadrowania, jednak takie zabiegi należy stosować świadomie, znając ogólne zasady i umiejąc je stosować.
Nauczyciel prosi chętnego ucznia o wykonanie kilku zdjęć - celowo skadrowanych niepoprawnie (jeśli nie będzie chętnych, wykonuje je sam). Pobiera zdjęcia na komputer i udostępnia uczniom w folderze sieciowym KADROWANIE.
Następnie uczniowie uruchamiają program PICASA i importują kolejno udostępnione przez nauczyciela zdjęcia, a potem kadrują je zgodnie z zasadami poprawnego kadrowania.
Dzięki takiej formie pracy na zajęciach uczniowie mogą zaprezentować własne, kreatywne koncepcje oraz utrwalić kolejne kroki procesu kadrowania zdjęć z użyciem programu PICASA.
Etap końcowy
Uczniowie prezentują swoje pomysły na poprawne kadrowanie zdjęć. Wybierają zdjęcie najlepiej skadrowane oraz zdjęcia skadrowane niepoprawnie, które jednak dzięki temu niosą interesujący przekaz.
Nauczyciel wspólnie z uczniami zastanawia się, czy warto przejrzeć zdjęcia w domowych albumach, niektóre z nich zeskanować i poprawnie skadrować.
Dodatkowo:
Uczeń zdolny może przygotować prezentację o innych istotnych aspektach fotografii, takich jak np. oświetlenie, czas otwarcia migawki, liczba przysłony itp., oraz umieścić w galerii własne zdjęcia wykonane w taki sposób, aby pokazać wygląd tego samego ujęcia wykonanego przy różnych parametrach.
Słowa kluczowe:
fotografia, kadr, PICASA, obróbka zdjęć, mocne punkty kadru, zasada trójpodziału