1
Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, informatyka
Temat: Genetyka i dziedziczenie
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:
8) tworzy rozbudowaną prezentację multimedialną na podstawie konspektu i przygotowuje ją do pokazu, przenosi prezentację do dokumentu i na stronę internetową, prowadzi wystąpienie wspomagane prezentacją.
Język polski:
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Mówienie i pisanie. Uczeń:
4) publicznie wygłasza przygotowaną przez siebie wypowiedź, dbając o dźwiękową wyrazistość przekazu (w tym także tempo mowy i donośność głosu).
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Zna funkcje programu Microsoft PowerPoint, związane z prowadzeniem pokazu
● Zna urządzenia przeznaczone do prowadzenia prezentacji
● Zna podstawową etykietę związaną z wygłaszaniem prelekcji
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi przygotować interesującą prezentację
● Potrafi wyświetlać slajdy oraz nawigować po prezentacji
● Potrafi wygłaszać prelekcję do prezentacji
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Porozumiewanie się w języku ojczystym
● Kompetencje społeczne i obywatelskie
Środki dydaktyczne:
● Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej z zainstalowanym pakietem MS Office
● Film samouczek: „Wystąpienie wspomagane prezentacją”
● Ćwiczenie: „Genetyka i dziedziczenie”
2
Metody nauczania:
● Podające: opis
● Problemowe: dyskusja
● Praktyczne: ćwiczenie
Formy pracy:
● Jednolita
● Indywidualna lub grupowa (w parach)
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Nauczyciel prosi uczniów, aby wyszukali w Internecie informacje i ciekawostki związane z zagadnieniem dziedziczenia cech oraz genetyką. Mogą to być teksty, zdjęcia, filmy, ilustracje, np.:
● Dziedziczenie grup krwi (http://www.nck.gov.pl/index.php?page=krew7).
● Modyfikacje genetyczne
(http://www.ted.com/talks/lang/pl/hadyn_parry_re_engineering_mosquitos_to_fight_di sease.html).
Nauczyciel prosi również uczniów o przygotowanie w edytorze tekstu konspektu prezentacji dotyczącej tego tematu.
Przygotowane materiały uczniowie przynoszą na zajęcia na nośniku lub wysyłają wiadomość e-mail z załącznikami, tak aby mogli odebrać ją w szkole.
Etap wstępny
Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od ćwiczeń dotyczących niektórych funkcji programu PowerPoint. Uczniowie uruchamiają program i otwierają pusty dokument. Wykonują w nim następujące polecenia nauczyciela:
1. Dodaj numerację slajdów do prezentacji.
2. Dodaj do slajdów nagłówki.
3. Dodaj do slajdów stopki.
4. Utwórz prezentację na bazie konspektu z przygotowanego dokumentu tekstowego.
Tak przygotowaną prezentację uczniowie będą następnie uzupełniać zgromadzonymi uprzednio materiałami związanymi z genetyką.
Etap realizacji
Po wykonaniu przez uczniów poleceń z etapu wstępnego nauczyciel wyświetla film samouczek pt. „Wystąpienie wspomagane prezentacją”.
Uczniowie, opierając się na konspektach i przygotowanych materiałach, tworzą prezentacje spełniające warunki omówione w samouczku. Nie powinny one zawierać więcej niż 6 slajdów. Nauczyciel przypomina uczniom, że prezentacje powinny być starannie wykonane i należy w nich wykorzystać elementy urozmaicające pokaz, przejścia między slajdami, animacje i dźwięki.
W drugiej części zajęć wskazani lub chętni uczniowie demonstrują swoje prezentacje i wygłaszają do nich prelekcje. Powinni pamiętać o przedstawieniu się oraz podaniu tematu wystąpienia, a na zakończenie o podziękowaniu za uwagę. Podczas prelekcji wygłaszanej
3
przez danego ucznia pozostali notują zgodność wystąpienia z zasadami przedstawionymi w samouczku.
Uczniowie powinni zwrócić uwagę m.in. na to, czy:
● prezentacja jest czytelna i nieprzeładowana tekstem,
● ilustracje nie zasłaniają tekstu,
● tekst jest poprawny pod względem stylistycznym i ortograficznym,
● prelegent mówi wolno i wyraźnie,
● prelegent zwraca się bezpośrednio do słuchaczy i utrzymuje z nimi kontakt wzrokowy.
Uczniowie wspólnie zastanawiają się, co można jeszcze poprawić w pokazywanych prezentacjach, i udzielają rad oraz wskazówek prelegentom.
Etap końcowy
Na zakończenie zajęć uczniowie wykonują ćwiczenie pt. „Genetyka i dziedziczenie”.
Słowa kluczowe:
prezentacja, nawigacja po slajdach, wystąpienia publiczne