• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

IV etap edukacyjny, informatyka

Temat: Agencja reklamowa. Obsługa programu Inkscape

Treści kształcenia:

4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:

1) edytuje obrazy w grafice rastrowej i wektorowej, dostrzega i wykorzystuje różnice między tymi typami obrazów.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Potrafi wyszukiwać informacje w Internecie

● Potrafi wyszukiwać pliki w Internecie i zapisać je na dysku

● Zna rozszerzenia plików graficznych

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi zaprojektować folder reklamowy

● Potrafi edytować i obrabiać kompletną reklamę

● Zna funkcjonalność programu Inkscape, związaną z komponowaniem złożonej grafiki

● Zna interfejs programu Inscape, związany z formatowaniem akapitu

● Potrafi zapisać projekt reklamy w formacie JPEG i PDF

● Umie planować pracę własną i w zespole

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Kompetencje społeczne i obywatelskie

● Świadomość i ekspresja kulturalna

● Umiejętność uczenia się

Środki dydaktyczne:

● Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej z zainstalowanym programem Inkscape.

● Film (samouczek): „Tworzenie złożonej grafiki w programie Inkscape”

● Ćwiczenie interaktywne: „Obsługa programu Inkscape – reklama”

Metody nauczania:

● Podające: opis

● Problemowe: dyskusja

● Programowane: z użyciem komputera

● Praktyczne: ćwiczenia

(2)

2

Formy pracy:

● Indywidualna

● Zróżnicowana

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel prosi uczniów, aby wyszukali w Internecie materiały graficzne związane z reklamą społeczną (np.: http://fks.org.pl/) i zastanowili się, jaka tematyka społeczna najbardziej ich interesuje.

Etap wstępny

Nauczyciel rozpoczyna dyskusję na temat pracy agencji reklamowych i projektowania reklam. Zadaje pytania: Jaką rolę w dzisiejszym świecie pełnią reklamy? Jaka jest skuteczność reklam wizualnych? Jakie cechy powinna mieć dobra reklama? Czym różni się reklama społeczna od komercyjnej?

Uczniowie uczestnicząc w dyskusji, odpowiadają na pytania nauczyciela, który następnie za pomocą projektora multimedialnego prezentuje przykłady reklam społecznych.

Etap realizacji

Nauczyciel korzystając z projektora multimedialnego, wyświetla uczniom film (samouczek) pt.

„Tworzenie złożonej grafiki w programie Inkscape”.

Po obejrzeniu samouczka uczniowie wykonują polecenia nauczyciela:

1. Otwórz program Inkscape.

2. Wpisz przykładowy tekst i zastosuj do niego dwa wybrane efekty.

3. Wprowadź wybrane kształty geometryczne, nadaj im kolor, wprowadź efekt.

4. Zmodyfikuj kształty za pomocą edycji węzłów.

5. Zapisz projekt w formacie JPEG.

Nauczyciel może równolegle prezentować wykonywanie tych poleceń na rzutniku.

Po tym wstępnym ćwiczeniu nauczyciel dzieli klasę na zespoły, które będą kreować plakat będący elementem kampanii społecznej związanej z wybranym przez uczniów tematem.

Uczniowie przystępują do wykonania zadania polegającego na zaprojektowaniu w programie Inkscape plakatu zawierającego hasło reklamowe i kompozycję graficzną.

Etap końcowy

Uczniowie za pomocą rzutnika multimedialnego prezentują efekty swojej pracy.

Na zakończenie wykonują ćwiczenie interaktywne pt. „Obsługa programu Inkscape – reklama”.

Dodatkowo:

Uczeń zdolny może pokierować zespołem, który przygotuje reklamę społeczną obejmującą spot reklamowy, plakat, ulotki. Przygotowane materiały powinny stanowić pewną całość i być spójne wizualnie.

(3)

3

Słowa kluczowe:

grafika, agencja reklamowa, reklama społeczna, plakat

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel przypomina, jak istotna jest znajomość podstawowych funkcji arkusza kalkulacyjnego oraz że należy sięgać do systemu pomocy arkusza w celu uzupełnienia

Uczniowie pracując w grupach i wykorzystując przygotowany wcześniej materiał wideo (krótkie sekwencje nagrane przez siebie i nauczyciela), montują w programie Windows

zarządzanie procesami (uruchomionymi programami), zarządzanie pamięcią operacyjną, zarządzanie sprzętem, zarządzenie pamięcią, zarządzanie plikami, zarządzenie

Jeśli któryś z uczniów przygotował się do zajęć rozpoznając własności platformy Khan Academy, to nauczyciel prosi go o zaprezentowanie tej platformy na forum klasy

Nauczyciel podkreśla, że zwłaszcza strony firmowe muszą wyglądać profesjonalnie i stąd warto przynajmniej dla takich stron dobierać odpowiedni szablon.

Tłumaczy uczniom, iż w arkuszu stylów znajdują się reguły, które składają się z dwóch części: selektora i bloku deklaracji. Selektor zawiera listę nazw

Nauczyciel pyta uczniów, czy poznane dotychczas metody wyszukiwania i przeglądania danych w bazie danych (praca bezpośrednio na tabelach) są, zdaniem uczniów,

„Zapytania do bazy danych”, na temat tworzenia kwerend w systemie relacyjnej bazy danych.. Prosi uczniów, by powtórzyli operacje przedstawione