1
Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, informatyka
Temat: Album fotograficzny w programie Picasa
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:
3) opracowuje obrazy i filmy pochodzące z różnych źródeł, tworzy albumy zdjęć;
1) edytuje obrazy w grafice rastrowej i wektorowej, dostrzega i wykorzystuje różnice między tymi typami obrazów;
6. Wykorzystywanie komputera oraz programów edukacyjnych do poszerzania wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Uczeń:
1) wykorzystuje oprogramowanie dydaktyczne i technologie informacyjno-komunikacyjne w pracy twórczej oraz przy rozwiązywaniu zadań i problemów szkolnych;
7. Wykorzystywanie komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych do rozwijania zainteresowań, opisywanie zastosowań informatyki, ocena zagrożeń i ograniczeń, aspekty społeczne rozwoju i zastosowań informatyki. Uczeń:
3) zapoznaje się z możliwościami nowych urządzeń i programów związanych z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i potrzebami edukacyjnymi.
Język polski:
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Mówienie i pisanie. Uczeń:
2) przygotowuje wypowiedź (wybiera formę gatunkową i odpowiedni układ kompozycyjny, analizuje temat, wybiera formę kompozycyjną, sporządza plan wypowiedzi, dobiera właściwe słownictwo);
4) publicznie wygłasza przygotowaną przez siebie wypowiedź, dbając o dźwiękową wyrazistość przekazu (w tym także tempo mowy i donośność głosu).
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Zna narzędzia internetowe do tworzenia albumów zdjęć
● Wie, jak udostępniać zdjęcia w Internecie
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi korzystać z narzędzi internetowych do tworzenia albumów zdjęć
● Potrafi udostępniać zdjęcia w Internecie
● Potrafi łączyć przekaz wizualny z tekstem
2
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Porozumiewanie się w języku ojczystym
● Umiejętność uczenia się
● Świadomość i ekspresja kulturalna
Środki dydaktyczne:
● Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej z zainstalowanym pakietem biurowym i programem Picasa
● Zdjęcia z okolicy szkoły
● Film (samouczek): „Tworzenie albumu fotograficznego w programie Picasa”
● Ćwiczenie: „Tworzenie albumu fotograficznego”
Metody nauczania:
● Podające: opis
● Programowane: z użyciem komputera
● Praktyczne: ćwiczenie
Formy pracy:
● Jednolita
● Indywidualna lub grupowa
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Nauczyciel (lub wskazani uczniowie) wykonują zdjęcia przedstawiające różne miejsca wokół szkoły – okoliczne budynki, roślinność, infrastrukturę itp. Zdjęcia te posłużą podczas zajęć do stworzenia albumu.
Etap wstępny
Nauczyciel wyświetla zdjęcia wykonane podczas wycieczki po okolicy, a uczniowie próbują rozpoznać miejsca, które zostały uwiecznione na fotografiach. Nauczyciel udostępnia zdjęcia w folderze sieciowym, skąd uczniowie będą je pobierać do swoich albumów.
Etap realizacji
Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły, które opracowują krótką historię dotyczącą okolicy szkoły. Może to być przewodnik po okolicy, historia obrazkowa, ilustrowana instrukcja dotarcia do ukrytego skarbu itp. Im bardziej zaskakująca będzie to historia, tym lepiej.
Uczniowie zapisują swoje pomysły w edytorze tekstu.
Następnie nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Tworzenie albumu fotograficznego w programie Picasa” i prosi uczniów, aby wykonując czynności przedstawione w samouczku, utworzyli albumy zdjęć.
W trakcie wykonywania zadań nauczyciel kontroluje postępy uczniów, udzielając im pomocy w problematycznych kwestiach. W razie potrzeby uczniowie mogą ponownie odtworzyć samouczek.
3
W kolejnej części zajęć, po przygotowaniu tekstu i wykonaniu albumów, liderzy zespołów prezentują albumy na forum klasy wraz z napisaną do nich opowieścią. Uczniowie mogą zagłosować na najbardziej zaskakującą, najśmieszniejszą lub najbardziej zagadkową opowieść.
Korzystając z funkcji programu Picasa, uczniowie udostępniają kolegom i koleżankom swoje albumy oraz wysyłają wiadomości e-mail z załączonym plikiem z opowieścią do albumu.
Etap końcowy
Jako podsumowanie zajęć uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne pt. „Tworzenie albumu fotograficznego”.
Słowa kluczowe:
zdjęcia, album fotograficzny, udostępnianie zdjęć