1
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Przedstawianie danych statystycznych w MS Excel
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, tekstów, danych liczbowych, motywów, animacji, prezentacji multimedialnych. Uczeń:
4) stosuje arkusz kalkulacyjny do gromadzenia danych i przedstawiania ich w postaci graficznej, z wykorzystaniem odpowiednich typów wykresów.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Rozumie przydatność wykresów przy przedstawianiu danych statystycznych
● Wymienia zalety wykorzystywania arkusza kalkulacyjnego do przedstawiania danych statystycznych
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi wprowadzać dane statystyczne do arkusza kalkulacyjnego
● Potrafi wykreślić wykres funkcji w arkuszu kalkulacyjnym na podstawie posiadanych danych statystycznych
● Potrafi wykreślić linię trendu w arkuszu kalkulacyjnym
● Potrafi odczytywać dane z wykresów kołowych
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Umiejętność uczenia się
● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
● Film (samouczek): „Tworzenie wykresów na podstawie danych statystycznych”
● Prezentacja zawierająca zestaw ćwiczeń: „Przedstawianie danych statystycznych w MS Excel”
● Komputery podłączone do Internetu z zainstalowanym pakietem MS Office
● Rzutnik
● Tablica
Metody nauczania:
● Eksponujące: film
● Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana
● Praktyczne: ćwiczenia
2
Formy pracy:
● Praca zbiorowa
● Praca w grupie
● Praca indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Nauczyciel gromadzi informacje na temat liczby uczniów uczących się w szkole w okresie pięciu lat, z rozbiciem na kolejne lata.
Etap wstępny
Nauczyciel informuje uczniów o liczbie uczniów, którzy aktualnie uczą się w danej szkole.
Podaje również liczbę uczniów, którzy uczyli się rok wcześniej, dwa, trzy, cztery i pięć lat wcześniej. Wspólnie z uczniami zastanawia się nad monotonicznością przedstawionego ciągu liczb i próbuje odgadnąć, ilu uczniów będzie pobierało naukę w niedalekiej przyszłości.
Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Tworzenie wykresów na podstawie danych statystycznych”, na temat tworzenia wykresów na podstawie danych statystycznych.
Wprowadza pojęcie z dziedziny statystyki: trend liniowy. Prosi uczniów, aby włączyli komputery, uruchomili program Excel, a następnie wprowadzili w arkuszu kalkulacyjnym dane dotyczące liczby uczniów uczących się w szkole w zeszłych latach (powinny wciąż znajdować się na tablicy). Pokazuje uczniom, w jaki sposób wykreślić prognozowaną liniową linię trendu. Czy prosta wykreślona przez komputer pokrywa się z przewidywaniami uczniów poczynionymi podczas wstępnego etapu zajęć?
Nauczyciel tłumaczy, które typy wykresów szczególnie nadają się do przedstawienia danych statystycznych. Podaje przykład wykresu kołowego i tłumaczy, w jaki sposób należy odczytywać przedstawione za jego pomocą dane. Podkreśla wagę odpowiedniego oznaczenia osi oraz podpisania wykresu. Zwraca uwagę na czytelność i estetykę wykresu.
Wybiera prosty przykład dotyczący uczniów w klasie, przykładowo podział ze względu na płeć, a następnie kreśli na tablicy odpowiedni wykres kołowy. Omawia różne formy wykresów kołowych dostępnych w arkuszu kalkulacyjnym, w tym trójwymiarowe i rozsunięte. Tłumaczy, w jakich wypadkach może być przydatne podanie konkretnych wartości procentowych w poszczególnych częściach wykresu kołowego.
Następnie przedstawia prezentację zawierającą zestaw ćwiczeń („Przedstawianie danych statystycznych w MS Excel”) i przydziela po jednym zadaniu każdemu uczniowi. Uczniowie wykonują przydzielone im zadania. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i, w razie konieczności, pomaga.
Etap końcowy
Nauczyciel dokonuje podsumowania zajęć. Wspólnie z uczniami przegląda efekty ich pracy.
Zadanie domowe:
3
Poeksperymentuj z różnymi typami wykresów w programie Excel. Na których z nich dane statystyczne są przedstawione, Twoim zdaniem, w sposób najbardziej czytelny, a na których są nieczytelne?
Słowa kluczowe:
dane statystyczne, wykres kołowy, linia trendu, trend liniowy