• Nie Znaleziono Wyników

1. 2. Scenariusz lekcji – Swobodny tekst inspirowany muzyką oraz wizualizacją

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "1. 2. Scenariusz lekcji – Swobodny tekst inspirowany muzyką oraz wizualizacją"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1.

2. Scenariusz lekcji – Swobodny tekst inspirowany muzyką oraz wizualizacją

a. 1. Cele lekcji

i. a) Wiadomości Uczeń wie:

1. W jaki sposób muzyka oraz inny tekst mogą pomóc lub wpłynąć na własną twórczość;

2. Jaka jest rola ćwiczeń stylistycznych w osiąganiu spójności tekstu.

ii. b) Umiejętności Uczeń:

1. Rozumie wysłuchany tekst;

2. Umie wykorzystać twórczą sytuację do stworzenia własnego tekstu;

3. Umie twórczo dyskutować i pracować nad udoskonaleniem własnej lub cudzej ekspresji słownej;

4. Umie formułować sądy wartościujące.

b. 2. Metody i formy pracy

Metody nauczania: aktywne słuchanie, techniki pracy C. Freineta – tekst swobodny.

Formy pracy: praca w grupie, praca indywidualna.

c. 3. Środki dydaktyczne

d.

Do przeprowadzenia lekcji potrzebne będą: nagranie muzyki barokowej i tekst wizualizacji.

e. 4. Przebieg lekcji

i. a) faza przygotowawcza

Gimnastyka mózgu, ćwiczenia rozluźniające i koncentrujące.

Do tych ćwiczeń można włączyć: punkty na myślenie, ćwiczenia naprzemienne, leniwe ósemki oraz pozycję Dennisona. Powinny one zostać poprzedzone wypiciem wody niegazowanej.

Wsłuchanie się w muzykę barokową.

Odczytanie przez nauczyciela tekstu wizualizacji.

Np. „Oto znalazłeś się przed wspaniałym zamkiem. Wychodzisz z powozu, który stoi na jasno

(2)

oświetlonym podjeździe. Delikatnie stąpasz po żwirowej alejce. Podchodzi do ciebie lokaj i prowadzi do schodów wiodących wprost na salę balową. Patrzysz na nią i widzisz, że jest wypełniona tańczącymi parami. Muzyka delikatnie rozprasza się po wnętrzu, które oświetlone jest promieniami spływającymi z żyrandola, wykonanego z kryształu górskiego. Z boku dostrzegasz lustro, a w nim swoje odbicie.

Patrzysz na nie z zadowoleniem i satysfakcją wypływającą z idealnie dobranego stroju. Dajesz się porwać muzyce i unosisz się w tańcu, a później w następnym i w następnym.

ii. b) faza realizacyjna 1. Omówienie sytuacji według schematu:

– co było wcześniej, gdzie znajdowali się bohaterowie, – jak dalej potoczyły się wydarzenia,

– jak mogła zakończyć się ta historia.

2. Tworzenie swobodnych tekstów przez uczniów zainspirowanych wizualizacją.

3. Uczniowie w grupach prezentują napisane przez siebie teksty. Odczytują je i wybierają jeden najciekawszy.

4. Wybrany w grupie tekst zostaje przedstawiony całej klasie.

5. Uczniowie wysłuchują wszystkich prac, które wcześniej zostały wytypowane przez grupę do przeczytania. Wypowiadają się na ich temat, oceniają walory, dostrzegają formę, w której zostały napisane i ciekawą treść.

6. W wyniku głosowania z uzasadnieniem, wybierają jeden najładniejszy tekst, który bez zmian zostaje przepisany na tablicy.

iii. c) faza podsumowująca

Uczniowie pracują nad udoskonaleniem zapisanego na tablicy tekstu. Zgłaszają swoje propozycje zmian i konsultują je z autorem pracy. Zwracają uwagę na kompozycję pracy, formę i język.

Na koniec poprawiony tekst zostaje zanotowany przez wszystkich do zeszytu.

W zależności od poziomu klasy i tempa pracy można w tym miejscu zaproponować różnorodne ćwiczenia stylistyczne, językowe lub gramatyczne. Tak więc uczniowie mogą zapisany tekst przekształcić w inną formę, zmienić narratora lub tę samą historię opowiedzieć z punktu widzenia innego bohatera. Kolejnym ćwiczeniem będzie odnalezienie konkretnych części mowy, a więc podkreślenie np. wszystkich czasowników, rzeczowników itp. lub zaznaczenie zdań pojedynczych albo złożonych.

f. 5. Bibliografia

1. Pedagogika Celestyna Freineta – Dzieło i inspiracja, pod red. W. Frankiewicz, Gdańsk 1989;

2. Frankiewicz W., Technika swobodnych tekstów jako metoda kształcenia myślenia twórczego, WSiP, Warszawa 1983.

(3)

g. 6. Załączniki

i. a) Karta pracy ucznia brak

ii. b) Zadanie domowe

Z przepisanego tekstu wypisz wszystkie wyrazy i zwroty, które dotyczą karnawału i zastosuj je w innych połączeniach (w innych związkach wyrazowych).

h. 7. Czas trwania lekcji

2 godziny lekcyjne

i. 8. Uwagi do scenariusza

Lekcja może być także wykorzystana w cyklu dotyczącym karnawału.

Cytaty

Powiązane dokumenty

- prezentacja wyników wyszukiwań – analiza ofert banków - podsumowanie – jak wygląda oferta usług bankowych w Polsce.. rocznej,

- pogadanka na temat zadań stawianych giełdzie papierów wartościowych - dyskusja na temat stereotypu giełdy („Jak zbić majątek, grając na giełdzie”).. 4 –

– przedstawienie zmodyfikowanej wersji polecenia For, umożliwiającej zmianę licznika pętli w dół. – otwarcie nowego programu i deklaracja zmiennych potrzebnych do działania

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi, które elementy lekcji multimedialnej są szczególnie istotne. - praca uczniów z

- omówienie sposobu zapisu algorytmów w postaci schematu blokowego; Prezentacja: slajd 13 - zaprezentowanie elementów wykorzystywanych do budowy schematów. blokowych oraz

• tworzyć elementy bazy danych – formularze, tabele, kwerendy, raporty i makra wybranym sposobem (Widok projektu, Kreator);.. • projektować tabele do relacyjnej

• porównać ze sobą typy urządzeń, stosując jako kryteria jakość pracy, cenę, koszty eksploatacji;. • skanować zdjęcia z wykorzystaniem ustawień

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na jakie elementy lekcji multimedialnej należy zwrócić szczególną uwagę,. - praca uczniów z