• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – If you don’t know me by now 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – If you don’t know me by now 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – If you don’t know me by now

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest ćwiczenie praktycznego zastosowania trybu warunkowego – Conditional 1. Uczniowie przekształcają podane wyrazy ułożone w

nieodpowiedniej kolejności (rozsypanka wyrazowa zawarta w karcie pracy ucznia) tak, by powstały formy przeszłe pytające, twierdzące i przeczące.

Uczestnicy lekcji pracują także

z tekstem piosenki. Uzupełniają luki w tekście, decydują, która z podanych odpowiedzi jest poprawna.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą umiejętność pisania – przekształcając podane zdania na takie, w których będą mogli zastosować tryb warunkowy – Conditional 1.

Ćwiczona jest również umiejętność mówienia - w trzeciej części lekcji uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela – rozmawiają o tym, „co by zrobili,

gdyby…” (używając Conditional 1).

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego (zarówno czytanie w celu zrozumienia ogólnej treści tekstu piosenki, jak i czytanie ze zrozumieniem szczegółów) oraz słuchanie ze zrozumieniem. Poprzez wybieranie poprawnego słowa uczniowie ćwiczą tworzenie zdań z użyciem Conditional 1.

2. Metoda i forma pracy

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – przekształcają podanie zdania (rozsypanka wyrazowa) tak, by powstały przeczenia, zdania twierdzące i pytania z użyciem Conditional 1.

Kolejnym zadaniem jest praca w parach – uczniowie tworzą zdania z użyciem

Conditional 1, używając informacji podanych w ćwiczeniu. Przeprowadzają dialog – jedna osoba zadaje pytanie, druga na nie odpowiada.

Następnie uczniowie pracują jako jedna grupa – odpowiadają na pytania, takie jak np.:

What will you do if (when) you finish the English course?

What will you do if you fail the exam?

What type of clothes will you buy yourself if you go to shopping centre?

W dalszej części lekcji, podczas słuchania, uczniowie pracują znów samodzielnie – słuchają piosenki „If you don’t know me by now”. Uczniowie pracują z kartą pracy, uzupełniają zawarte w ćwiczeniu luki w tekście, wybierają odpowiednie, usłyszane słowo.

(2)

3. Środki dydaktyczne

a. Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia: rozsypanka wyrazowa, z której uczniowie mają utworzyć zdania, używając trybu warunkowego – Conditional 1; tekst piosenki „If you don’t know me by now” zespołu Simply Red – z zaznaczonymi miejscami do

uzupełnienia.

b. Nagranie piosenki Simply Red – „If you don’t know me by now”.

4. Przebieg lekcji

WRITING – Uczniowie mają do ułożenia zdania. Przekształcają podaną rozsypankę wyrazową w taki sposób, aby powstały zdania twierdzące, przeczące i pytania z użyciem Conditional 1 – uczniowie pracują samodzielnie.

WRITING, SPEAKING – Uczniowie pracują w parach – przeprowadzają ze sobą dialog, zadają pytania i tworzą odpowiedzi odnoszące się do podanej sytuacji.

SPEAKING – Uczniowie pracują jako jedna grupa. Nauczyciel zadaje pytania, które wymagają odpowiedzi z użyciem trybu warunkowego Conditional 1, uczniowie odpowiadają na pytania.

LISTENING, WRITING – Uczniowie pracując samodzielnie,mają za zadanie wybrać właściwe słowa (z podanych), pasujące do luk w tekście „If you don’t know me by know”

Simply Red.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Zawiera ćwiczenia opisane w scenariuszu – rozsypankę wyrazową, z której uczniowie mają ułożyć zdania oraz tekst piosenki z lukami do uzupełnienia.

b. Szablon do pracy z uczniem

Oparty na karcie pracy – zawiera klucz odpowiedzi do wszystkich ćwiczeń, jakie pojawiają się w karcie pracy ucznia, a także pytania do zadania uczniom.

6. Czas trwania lekcji

45 minut

7. Uwagi do scenariusza

Zaleca się wykorzystanie materiałów załączonych do scenariusz – karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.

Cytaty

Powiązane dokumenty

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na pojęcie zmiennej i stałej, typy danych nazewnictwo zmiennej;. - praca uczniów z

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na dostępne narzędzia graficzne i sposób ich wykorzystania, podkreślenie potrzeby zachowania estetyki i czytelności dokumentów z

- prezentacja wyników wyszukiwań – analiza ofert banków - podsumowanie – jak wygląda oferta usług bankowych w Polsce.. rocznej,

- pogadanka na temat zadań stawianych giełdzie papierów wartościowych - dyskusja na temat stereotypu giełdy („Jak zbić majątek, grając na giełdzie”).. 4 –

6. Uczniowie podają własne przykłady par wypowiedzeń: zdania i równoważnika. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Grupy odpowiednio je przekształcają: zdania zamieniają

– przedstawienie zmodyfikowanej wersji polecenia For, umożliwiającej zmianę licznika pętli w dół. – otwarcie nowego programu i deklaracja zmiennych potrzebnych do działania

- omówienie sposobu zapisu algorytmów w postaci schematu blokowego; Prezentacja: slajd 13 - zaprezentowanie elementów wykorzystywanych do budowy schematów. blokowych oraz

• porównać ze sobą typy urządzeń, stosując jako kryteria jakość pracy, cenę, koszty eksploatacji;. • skanować zdjęcia z wykorzystaniem ustawień